Värvilt punane Autovabaduse puiestee muutub sisult roheliseks

Sarnaselt eelmisele aastale on ka tänavuse Autovabaduse puiestee välimööbel värvilt punane, kuid sisuliselt on kuu aega kestev sündmus rohelisem kui kunagi varem.

9. juulil muutub Tartu Vabaduse puiestee kuuks ajaks mõnusaks vaba aja veetmise kohaks, elavdades kesklinna ja ühendades omavahel Emajõe ja südalinna. Festivali kava on muljetavaldavalt mahukas, ulatudes kontsertidest erinevate õpitubadeni.

Foto: Mana Kaasik

Autovabaduse puiestee üks eesmärkidest on anda linnaruumis kasvõi ajutiselt jalakäijatele ja ratturitele rohkem ruumi ning tuua südalinna senisest veelgi enam inimesi. Tänavu astusid Autovabaduse puiestee korraldajad suure sammu edasi, muutes kogu suursündmuse palju keskkonnasõbralikumaks.

Pole saladus, et avalike ürituste keskkonnajalajälg on üsna suur ja selle vähendamiseks ongi Autovabaduse puiesteel tehtud tänavu palju. Festivalil kasutatakse eranditult korduvkasutavaid nõusid, korraldatud on pakendiringlus, mis tähendab, et ostes sööki-jooki, tuleb nõude eest tasuda pant, mille saab hiljem tagasi.

Puiesteel on püsti pandud ka nõudepesujaam, kus kõik soovijad saavad oma isiklikud nõud ära pesta. Pudelivett puiesteel ei müüda, küll aga jagatakse joogivett tasuta ja mis kõige olulisem: söödavat toitu ära ei visata ning need kogutakse toidukappidesse. Enesestmõistetavalt sorteeritakse puiesteel liigiti jäätmeid ning jäätmemajanduse üle peetakse väga täpset arvestust. Tartu linn on tellinud ka spetsiaalsed prügikastid, mida saab tulevikus kasutada teistel Tartu linna korraldavate suurüritustel.

Festivalil on väljas ka vabatahtlikud rohesaadikud, kes vajadusel abistavad nii liigiti prügisorteerimisel kui ka pakendite tagastamisel ja töötab Paranduskelder, kus huvilised saavad katki läinud asjadele anda uue elu.

Kuna möödunud aastal tõstatati küsimus, kas Vabaduse puiestee sulgemine ei tõsta mitte liikluskoormust ümbritsevatel tänavatel, siis monitooritakse Narva maantee ja Ülikooli tänava liiklustihedust. Möödunud aasta kogemus näitas, et Narva maantee liikluskoormus küll kasvas, kuid see polnud võrreldav septembri liikluskoormuse kasvuga.

Autovabaduse puiestee on osa rohefestivali ürituste sarjast, mida viib ellu Tartumaa Arendusselts rahvusvahelise URBACT koostööprojekti “Food Corridors” raames. Rohkem teavet rohefestivali kohta leiab Tartumaa Arendusseltsi veebilehelt tas.ee/arendustegevus/rohefestival.

Autovabaduse puiestee kohta leiab infot: www.tartu.ee/autovabadus

Artikkel ilmus Tartu Postimehe paberväljaandes 07.07.2021. Autor: Sander Silm.

   Send article as PDF   

Projektitoetused

Noorte väikeprojektide esitamise tähtajad 2021. a:

 • 5. veebruar
 • 5. aprill
 • 4. juuni

Rohkem infot:   

 https://tartumaanoored.ee/noortefond/                                         

 

 • Tegevuskalender

  << Jul 2021 >>
  ETKNRLP
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1