Kokkuvõte TASi liikmete koolitusreisist Prantsusmaal, Côtes d’Armor’i piirkonnas

Tartumaa Arendusselts korraldas oma liikmetele koolitusreisi Prantsusmaale, Côtes d'Armor'i piirkonda, mis toimus 21. – 25. mail 2018. Reisi eesmärgiks oli tutvuda sealse maapiirkonna võrgustike, uuenduslike lahenduste ja väikeettevõtlusega. Fookuses oli eelkõige kohaliku ressursi kasutus (sh toit, puit) ja kogukonna kaasamine piirkonna arendamisse. Kuna käesolev LEADER-periood soosib veelgi enam ka rahvusvahelist koostööd, siis oli külaskäik ka heaks võimaluseks uute kontaktide loomisel külastatava piirkonna ettevõtete ja organisatsioonidega. 

Külastatud kohtade lühikokkuvõtted

Euroopa Kulutuurikeskus – Europ'Armor’i külastus http://cotesdarmor.fr/citoyennete/leurope/europarmor.html

Loodud keskus euroopaliste väärtuste tutvustamiseks ja noorte kaasamiseks erinevate Euroopa Liidu projektide toel. Piirkonnas on probleemiks, et noored ei ole piisavalt avatud, ei suhtle teistest piirkondadest ja riikidest pärit noortega. Seda püütakse muuta, kuna usutakse, et just piirideülene suhtlus toob uuendused piirkonda ja toetab arengut. Keskus toimib ka kui Euroopa kultuuri- ja turismikeskus kohalikul tasandil. Viiakse ellu ka erinevaid Euroopa Sotsiaalfondi projekte. Hetkel on käivitumas projekt  – 15 000 tasuta piletit noortele reisimiseks Euroopas, selle projektiga peaks olema ühinenud ka Eesti.

Puiduvõrgustik – organisatsiooni SCIC Energies Renouvelables külastus (taastuvenergia kasutamine puidutööstuses, lisaks tegevused kogukonnale) http://www.scic-energiesrenouvelables.fr/

Võrgustik erinevate osapoolte kokkutoomiseks – talunikud, omavalitsused, erametsaomanikud. Pakutakse tervikteenust – olukorra kaardistamine, puude lõikamine, puude istutamine. 106 osalejat võrgustikus, kohalikul huvil põhinev. Eesmärk kasutada ressursse võimalikult efektiivselt. Puud lähevad peamiselt kütteks (kõik avalikud hooned köetakse selle puiduga), kuid tulevikus tahetakse hakata rohkem väärindamisega tegelema ja teha koostööd ka mööblitööstustega. Hetkel hooldatakse puistuid kokku ca 7000 m2-l.

Graniidikaevanduse keskus

Kogukonna ajaloolise mälu taastamine, kaevanduste traditsioonide ja töö tutvustamine, erinevate põlvkondade-vahelise sideme tugevdamine. Loodud ekspositsioon, välja antud trükimaterjalid piirkonna ajaloo- ja tööstuspärandi kohta. Toimuvad kogukonna töötoad, kus tutvustatakse ja praktiseeritakse vanu töövõtteid ja mõtestatakse piirkonna ajalugu. See projekt töötab ka turismiatraktsioonina piirkonna tutvustamisel. Kaubamärk – “Granite of Brittany”. Kõik piirkonna majad olid sellest graniidist tehtud. Vanimas kaevanduses arendatakse muuseumi.

Ökoloogiline aed, teemapark – Tregor’i ökokeskuse külastus, kaasrahastatud LEADERist http://www.ecocentre-tregor.fr/

Tegemist on loodusharidusliku teemapargiga ca 3 hektaril. On mõeldud säästliku ja looduslähedase eluviisi propageerimiseks. Park koosneb temaatilistest osadest: ökoloogiline aed, taastuv energeetika õpiekspositsioon, loodus ja loomad, puutöökoda, ajalooline talu ökoloogilise köögiga. Ise ütlevad, et tegemist on tõelise leiutamise pargiga, koguaeg tehakse ja katsetatakse uusi asju. Õpitoad koolidele, kogukonnale. Saviahju meisterdamise õpituba. Hinnad 200-500 EUR koolide grupid, iga päev 1-2 gruppi. Tavapärane õpitoa maksumus ühele täiskasvanule 60-80 EURi, ahju meisterdamise õpituba oli 3-päevane ja maksis osalejale 300 EURi. Aastas ca 6000 külastajat. Pargi rajamise investeering kokku ca 250 000 EURi. Võrgustike ja vabatahtlike panus on väga oluline, igapäevaselt on kaasatud 20 vabatahtlikku, sageli panustavad ca 100 inimest kogukonnast. Pargi slogan – “Less is more!”. Võimalik on omada paremat elukvaliteeti vähemate ressurssidega.

Kunstikeskus – Logellou kultuurikeskuse külastus (kultuuriprojekt kunstnikele, rahastatud LEADERi kaasabil) https://www.logellou.com/

Vana kino on renoveeritud piirkonna kunstiresidentuuriks, kus kunsti- ja muusikainimestel on võimalik loometegevust viljeleda, samuti majutuda. Huvitav oli, et maaküte oli paigaldatud seinte sisse ja toimis ka isolatsioonimaterjalina ruumides. Erinevat tüüpi loomeinimeste (kunstnikud, muusikud, näitlejad) kokkutoomine rikastab neid vastastikku. Tööle on võetud inimene, kes tegeleb võrgustiku arendamisega ja loob ka seoseid kohaliku kogukonnaga (koolid, haiglad jms), organiseerib üritusi. Erinevate osapoolte rahastamisel renoveeritud maja, kõige suurem toetus tuli Saint Gobain ettevõttelt. Aega võttis 10 aastat, et renoveerimine lõpule viia.

Turismi- ja kalasadam – Saint Quay Portrieux’i sadama külastus

Algselt erasektori valduses olnud sadam on nüüd taas kohaliku omavalitsuse hallata. See andis võimaluse sadama laiendamiseks ja stabiilsete ca 30% madalamate rendihindade kujundamiseks ning sadama täituvuse parandamiseks. Kombinatsioon turismi- ja kalasadamast. Suur sadama ehitus ja renoveerimine viidi läbi 1988-1990, varasemalt oli ruumi 20 paadile, peale renoveerimist 1000 paadile. Veetaseme kõikumine on 12 meetrit ja seetõttu on sadamakonstruktsioonid mobiilsed ja neid saab vastavalt vajadusele ümber paigutada ja pikemaks, lühemaks teha. Sadam opereerib ka igahommikust kalaoksjonit. Kammkarpe püütakse selles piirkonnas, luba püüda 2 päeva nädalas 45 minutit, kontrollitakse lennukitelt. Igal aastal korraldatakse ka sadamafestivali, mis toob kokku ca 70 000 külastajat.

Kohalik võitootmine – «Le Vieux-Bourg» külastus http://www.le-vieux-bourg.com/

Väiketootmine, kus tootearendus on ettevõtte igapäevase töökorralduse osa. Toodab ca 2 tonni nädalas kõrgekvaliteedilist võid, mille omapäraks on kõrge kvaliteediga koor kohalikelt talunikelt, mida tootmisprotsessis 2 korda vahustatakse. See teeb või eriliselt kreemiseks. Pakutakse ka erinevaid maitsevõisid – pipravõi, šampinjonivõi, suitsune või, merevetikavõi, kohvivõi, jne. Peaaegu kogu toodang müüakse ära Brittania regioonis. Ettevõtja suhtleb ise otse talunikega (ca 40 tootajat), kellelt ta koort ostab ja ka restoranidega, kauplustega, kuhu ta tooted müüki viib. Ettevõtte töötajad ei ole spetsialiseerunud ühele töölõigule vaid kõik teevad kõike, see hoiab inimesed motiveerituna ja nad omavad ülevaadet kogu tootmis- ja turustuahelast. Ettevõte plaanib küsida ka LEADER toetust uue tootmishoone rajamiseks. Kuigi tähtis on kvaliteet mitte mahud ja nagu omanik ise ütles, siis mahtu nad väga palju kasvatada ei plaani. “Less is more!”

Keskaegne linn Moncontour – üks ilusamaid Prantsusmaa keskaegseid linnu www.tourisme-moncontour.com

Keskaegne linnake, kus elab 840 inimest. Linnas on ka vanurite kodu, kus on 350 vanurit ja 250 töökohta. Ajalooliselt on linnake olnud rikkaliku kultuuritaustaga, kus on olnud ka palju erinevaid käsitöölisi ja väiketööstusi (laevapurjete tehas, sõdurivormide õmblemise tehas, jne). See on loonud hea infrastruktuuri. Tänasel päeval aga keskendutakse turismile ja uutele tehnoloogiatele. Toimuvad erinevad üritused – keskajafestival, jalgrattaralli üles mäkke ja treppidest alla, teatrifestival, kontserdid, jne). Peaaegu iga kuu toimub mõni suurem sündmus, mille korraldamisesse järjest enam kaasatakse kogukonda ja ka vanurite kodu. Suurematel üritustel on 15 000- 18 000 külastajat.

Põllumajandusfarm

Farm 130 hektaril, millest 20 hektaril kasvatatakse seemnekartulit (eksport Aafrika, söögikartul – Poola, Hispaania, Prantsuse turul), ülejäänud maa on söögikartuli, teravilja, maisi ja loomakasvatuse all. Loomadest on 80 lehma, 19 000 kana, 780 siga. Piim müüakse kooperatiivi. Farmis töötab 4 täiskohaga inimest ja võetakse hooajalisi töötajaid. See jättis meile sügava mulje, et kuidas ikkagi nii vähese tööjõuga toime tullakse.

Programm

Kokkuvõte

Galerii

   Send article as PDF   

Projektitoetused

Noortefondi uued taotlusvoorud toimuvad 2022. a.

Rohkem infot:   

 https://tartumaanoored.ee/noortefond/                                         

 

 • Tegevuskalender

  << Oct 2021 >>
  ETKNRLP
  27 28 29 30 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  11 12 13 14 15 16 17
  18 19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30 31